BTD24-12S100S
DigiKey Part Number
2277-BTD24-12S100S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTD24-12S100S
Description
DC DC CONVERTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1A 18V - 36V Input
Category
Power (Watts)
12 W
Mfr
Voltage - Isolation
500 V
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-SMD Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.41" L x 0.89" W x 0.33" H (35.9mm x 22.6mm x 8.5mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1A