YS05S10-0G
DigiKey Part Number
179-2370-2-ND - Tape & Reel (TR)
179-2370-1-ND - Cut Tape (CT)
179-2370-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YS05S10-0G
Description
DC DC CONVERTER 0.75-3.63V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
59 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.75 ~ 3.63V 10A 3V - 5.5V Input
Category
Power (Watts)
36 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
94.5%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Min)
3V
Size / Dimension
1.30" L x 0.53" W x 0.31" H (33.0mm x 13.5mm x 7.9mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
10A