VQE50W-Q24-S12
DigiKey Part Number
179-VQE50W-Q24-S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VQE50W-Q24-S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 4.16A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VQE50W-Q24-S12 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Efficiency
91.5%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
8-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
EN, UL
Current - Output (Max)
4.16A
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61000-6-3
Power (Watts)
50 W