VQA3S-S12-D20-S
DigiKey Part Number
179-VQA3S-S12-D20-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VQA3S-S12-D20-S
Description
DC-DC ISOLATED, 2.25 W, 10.8~13.
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 20V -5V 90mA, 90mA 10.8V - 13.2V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VQA3S-S12-D20-S Models
Category
Current - Output (Max)
90mA, 90mA
Mfr
Voltage - Isolation
5.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
87%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
2
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
10.8V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Voltage - Input (Max)
13.2V