VHK200W-Q48-S48
DigiKey Part Number
179-VHK200W-Q48-S48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHK200W-Q48-S48
Description
DC/DC CONVERTER 48V 200W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 48V 4.2A 75V Input
EDA/CAD Models
VHK200W-Q48-S48 Models
Category
Voltage - Output 1
48V
Current - Output (Max)
4.2A
Series
Power (Watts)
200W
Efficiency
88%
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Voltage - Input (Max)
75V