VHB200W-Q24-S12
DigiKey Part Number
179-VHB200W-Q24-S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHB200W-Q24-S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 200W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 16.7A 10V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VHB200W-Q24-S12 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Box
Efficiency
86%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
9-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Voltage - Input (Min)
10V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
EN, UL
Current - Output (Max)
16.7A
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1
Power (Watts)
200 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
1.5 kV