VFK400W-Q24-S12-DIN
DigiKey Part Number
179-VFK400W-Q24-S12-DIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VFK400W-Q24-S12-DIN
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 400W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 33.3A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VFK400W-Q24-S12-DIN Models
Category
Voltage - Output 1
12V
Manufacturer
Bel Power Solutions
Current - Output (Max)
33.3A
Series
Power (Watts)
400W
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Input Type
DC
Size / Dimension
7.83" L x 5.00" W x 2.11" H (198.9mm x 127.0mm x 53.6mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Min)
10V
Base Product Number
DC Voltage - Input (Max)
36V