SDI300G-48-UR-P219 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
48V 300 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
SDI300G-48-UR-P219
DigiKey Part Number
179-SDI300G-48-UR-P219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI300G-48-UR-P219
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
300 W
Manufacturer
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Type
Cord
Input Connector
IEC 320-C18
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.20" L x 3.35" W x 1.38" H (183.0mm x 85.0mm x 35.0mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
CE, cUL, cULus, FCC, UL
Current - Output (Max)
6.25A