SDI160G-48-UD2-P51
DigiKey Part Number
179-SDI160G-48-UD2-P51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI160G-48-UD2-P51
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 158W
Detailed Description
48V 158 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
EDA/CAD Models
SDI160G-48-UD2-P51 Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Efficiency
90%
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
59" (1.50m)
Size / Dimension
5.91" L x 2.13" W x 1.30" H (150.0mm x 54.0mm x 33.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
48V
Current - Output (Max)
3.3A
Base Product Number
Power (Watts)
158 W