SDI160G-12-UD2-P51
DigiKey Part Number
179-SDI160G-12-UD2-P51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI160G-12-UD2-P51
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 150 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDI160G-12-UD2-P51 Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
Europe
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord
Size / Dimension
5.91" L x 2.13" W x 1.30" H (150.0mm x 54.0mm x 33.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
EN, FCC, PSE, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
55024; 55032 Class B; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Current - Output (Max)
12.5A
Base Product Number
Power (Watts)
150 W