PVQ100W-O72-S24-D
DigiKey Part Number
179-PVQ100W-O72-S24-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVQ100W-O72-S24-D
Description
DC-DC ISOLATED, 100W, 12~160, 24
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 4.2A 12V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PVQ100W-O72-S24-D Models
Category
Voltage - Isolation
4.2 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
8-DIP Module
Voltage - Input (Min)
12V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.8mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cUL, EN, IEC, UKCA, UL
Current - Output (Max)
4.2A
Standard Number
Power (Watts)
101 W