PQDE6W-Q110-S24-D
DigiKey Part Number
179-PQDE6W-Q110-S24-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQDE6W-Q110-S24-D
Description
DC DC CONVERTER 24V 6W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 250mA 40V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PQDE6W-Q110-S24-D Models
Category
Power (Watts)
6 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
86%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Min)
40V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
250mA