PDQE10-Q48-D12-U
DigiKey Part Number
179-PDQE10-Q48-D12-U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDQE10-Q48-D12-U
Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 2 Output 12V -12V 416mA, 416mA 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDQE10-Q48-D12-U Models
Category
Current - Output (Max)
416mA, 416mA
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
10W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
87%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.17" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.0mm)
Number of Outputs
2
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V