0ZRB0185FF2E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 16,558
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,369
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
Eaton - Electronics Division
In Stock: 183
Eaton - Electronics Division
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.85 A Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
0ZRB0185FF2E
DigiKey Part Number
5923-0ZRB0185FF2ETR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZRB0185FF2ECT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRB0185FF2E
Description
PTC RESET FUSE 30V 1.85A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0ZRB0185FF2E Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Manufacturer
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
90 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
30V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A
Size / Dimension
0.402" L x 0.118" W (10.20mm x 3.00mm)
Current - Trip (It)
3.7 A
Height - Seated (Max)
0.618" (15.70mm)
Current - Max
40 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)