0ZCG0125AF2B
DigiKey Part Number
5923-0ZCG0125AF2BTR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZCG0125AF2BCT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ZCG0125AF2BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZCG0125AF2B
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.25A 1812
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.25 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
EDA/CAD Models
0ZCG0125AF2B Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
140 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
16V
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
1.25 A
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Trip (It)
2.5 A
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Max
100 A