0ZCC0160BF2C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 9,052
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.6 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
0ZCC0160BF2C
DigiKey Part Number
5923-0ZCC0160BF2CTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZCC0160BF2C
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.6A 1812
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0ZCC0160BF2C Models
Category
Time to Trip
1 s
Manufacturer
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
100 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.6 A
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)
Current - Trip (It)
3.2 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A