0ADKC9200-BE
DigiKey Part Number
5923-0ADKC9200-BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ADKC9200-BE
Description
FUSE CERM 20A 600VAC 500VDC 5X20
Detailed Description
20 A 600 V 500 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200A AC, 300A DC
Melting I²t
1600.0
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC
600 V