0697H1000-05 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 1,492
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 15,445
Datasheet
1 A 350 V 100 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box
Bel Fuse 0697H Fuses Product Overview | Digi-Key Daily
0697H1000-05
DigiKey Part Number
0697H1000-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0697H1000-05
Description
FUSE BRD MT 1A 350VAC 100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0697H1000-05 Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 65A DC
Part Status
Active
Melting I²t
6.1
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
AEC-Q200, cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
Voltage Rating - AC
350 V
DC Cold Resistance
0.085 Ohms