0650C2000-11
DigiKey Part Number
5923-0650C2000-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0650C2000-11
Description
CERAMIC TUBE FUSE, 5X20 MM SIZE,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
3.09
Part Status
Active
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.787" L (5.00mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.068 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V