T30UXDCQ8
DigiKey Part Number
2170-T30UXDCQ8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T30UXDCQ8
Description
SENSOR PROX ULTRA 300-3000MM MOD
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ultrasonic Proximity Sensor 11.811" ~ 118.11" (300mm ~ 3000mm) IP67, NEMA 6 Module
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Material - Body
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Sensor Type
Ultrasonic
Ingress Protection
IP67, NEMA 6
Sensing Distance
11.811" ~ 118.11" (300mm ~ 3000mm)