TAP475M035DTW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 1,921
Datasheet
Upgrade
In Stock: 257
Similar
Similar
In Stock: 770
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 3Ohm
TAP475M035DTW
DigiKey Part Number
TAP475M035DTW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP475M035DTW
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Manufacturer Size Code
E
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm