RP359-150-2000-S
DigiKey Part Number
3109-RP359-150-2000-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP359-150-2000-S
Description
LINE FLTR 520VAC 150A CHASS MNT
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 150 A 520V 50/60Hz Three Stage Threaded Post (M10)
Category
Current
150 A
Manufacturer
Astrodyne TDI
Frequency - Operating
50/60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Box
Approval Agency
CE, cURus, ENEC, SEMKO
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Three Phase (Delta)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Three Stage
Termination Style
Threaded Post (M10)
Voltage - Rated AC
520V
Base Product Number
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
3.5 kV