RP320-50-10-S
DigiKey Part Number
3109-RP320-50-10-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP320-50-10-S
Description
LINE FILTER 480VAC 50A CHASS MNT
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 50 A 480V 50/60Hz Two Stage Threaded Post (M5)
Category
Current
50 A
Manufacturer
Astrodyne TDI
Frequency - Operating
50/60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Box
Approval Agency
CE, CSA, cURus, ENEC, SEMKO
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Three Phase (Delta)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Two Stage
Termination Style
Threaded Post (M5)
Voltage - Rated AC
480V
Base Product Number
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
3.5 kV