RP310-10-0-W
DigiKey Part Number
3109-RP310-10-0-W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP310-10-0-W
Description
LINE FILTER 480VAC 10A CHASS MNT
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 10 A 480V 50/60Hz Single Stage Wire Leads
Category
Current
10 A
Manufacturer
Astrodyne TDI
Frequency - Operating
50/60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Box
Approval Agency
CE, cURus, SEMKO
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Three Phase (Delta)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Single Stage
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Rated AC
480V
Base Product Number
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
3.5 kV