RP125-30-1-S
DigiKey Part Number
3109-RP125-30-1-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP125-30-1-S
Description
LINE FILTER 250VAC 30A CHASS MNT
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 30 A 250V 50/60Hz Single Stage Threaded Post (M4)
Category
Current
30 A
Manufacturer
Astrodyne TDI
Frequency - Operating
50/60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Box
Approval Agency
CE, cURus, SEMKO
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Single Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Single Stage
Termination Style
Threaded Post (M4)
Voltage - Rated AC
250V