EDP65-18-MB1-100
DigiKey Part Number
2622-EDP65-18-MB1-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDP65-18-MB1-100
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 65W
Customer Reference
Detailed Description
18V 65 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Manufacturer
Astrodyne TDI
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
48" (1.22m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.34" L x 2.59" W x 1.46" H (135.6mm x 65.8mm x 37.1mm)
Voltage - Output
18V
Approval Agency
CB, cURus, FCC, UL
Current - Output (Max)
3.6A
Standard Number
Power (Watts)
65 W