ASD05H-12D15
DigiKey Part Number
2622-ASD05H-12D15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASD05H-12D15
Description
5W Dual Output Isolated and Regu
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 170mA, 170mA 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
5.1 W
Mfr
Voltage - Isolation
500 V
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
83%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-15V
Approval Agency
cURus
Current - Output (Max)
170mA, 170mA