AR20-HZL/07-TT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 64
Datasheet
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 1,969
In Stock: 47
In Stock: 154
20 (2 x 10) Pos DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing Socket Gold Through Hole
AR20-HZL/07-TT
DigiKey Part Number
AE7317-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR20-HZL/07-TT
Description
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Assmann WSW Components
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bag
Contact Finish - Post
Tin
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness - Post
200.0µin (5.08µm)
Type
DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Contact Material - Post
Beryllium Copper
Number of Positions or Pins (Grid)
20 (2 x 10)
Housing Material
Thermoplastic, Polyester
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating
Gold
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
3 A
Contact Material - Mating
Beryllium Copper
Contact Resistance
4mOhm