AR 16-HZL/01-TT
DigiKey Part Number
123-AR16-HZL/01-TT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR 16-HZL/01-TT
Description
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 (2 x 8) Pos DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing Socket Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AR 16-HZL/01-TT Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Assmann WSW Components
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tube
Contact Finish - Post
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Post
200.0µin (5.08µm)
Type
DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Contact Material - Post
Beryllium Copper
Number of Positions or Pins (Grid)
16 (2 x 8)
Housing Material
Thermoplastic, Polyester
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating
Gold
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps)
3 A
Contact Material - Mating
Beryllium Copper
Contact Resistance
4mOhm