AFFC10-10-100-THB-T | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 123-AFFC10-10-100-THB-T-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AFFC10-10-100-THB-T |
Description | FFC / FPC |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Through Hole, Right Angle |
EDA/CAD Models | AFFC10-10-100-THB-T Models |
Category | Height Above Board 0.150" (3.80mm) |
Manufacturer Assmann WSW Components | Locking Feature Slide Lock |
Series | Cable End Type Straight, Tapered |
Packaging Bulk | Contact Material Phosphor Bronze |
Part Status Active | Contact Finish Tin |
Flat Flex Type FFC, FPC | Housing Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Features Zero Insertion Force (ZIF) |
Number of Positions 10 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.039" (1.00mm) | Current Rating (Amps) 1A |
Termination Kinked Pin | Housing Color Natural |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Actuator Color Black |