ACOV-SUB-25MB1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 24
Datasheet
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 17
Datasheet
HARTING
In Stock: 19
HARTING
In Stock: 0
Amphenol CONEC
In Stock: 81
Amphenol CONEC
In Stock: 133
In Stock: 6
In Stock: 0
Molex
In Stock: 188
Molex
In Stock: 77
In Stock: 50
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 154
Würth Elektronik
In Stock: 76
25 Position Two Piece Backshell Connector Silver 180° Shielded
ACOV-SUB-25MB1
DigiKey Part Number
AE11400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-25MB1
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG SHLD
Detailed Description
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-25MB1 Models
Category
Cable Exit
180°
Primary Material
Plastic
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Plating
Nickel over Copper
Number of Positions
25
Compatible Shell Size
B
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos