ACOV-SUB-15MB3
DigiKey Part Number
AE11405-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-15MB3
Description
CONN BACKSHELL 15POS 90DEG SHLD
Detailed Description
15 Position Two Piece Backshell Connector Silver 90° Shielded
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-15MB3 Models
Category
Cable Exit
90°
Primary Material
Metal
Material
Zinc
Plating
Nickel
Number of Positions
15
Compatible Shell Size
A
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos