ACOV-SUB-15MB29
DigiKey Part Number
AE11510-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-15MB29
Description
CONN BACKSHELL 15POS 45DEG SHLD
Detailed Description
15 Position Two Piece Backshell Connector Silver 45° Shielded
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-15MB29 Models
Category
Cable Exit
45°
Primary Material
Plastic
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Plating
Nickel over Copper
Number of Positions
15
Compatible Shell Size
A
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos