ACOV-SUB-15MB1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 61
Datasheet
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
HARTING
In Stock: 23
HARTING
In Stock: 0
Amphenol CONEC
In Stock: 148
Amphenol CONEC
In Stock: 269
In Stock: 814
Molex
Molex
In Stock: 58
In Stock: 65
Würth Elektronik
In Stock: 58
15 Position Two Piece Backshell Connector Silver 180° Shielded
ACOV-SUB-15MB1
DigiKey Part Number
AE11399-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-15MB1
Description
CONN BACKSHELL 15POS 180DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-15MB1 Models
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Shielding
Shielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Accessory Type
Two Piece Backshell
Plating
Nickel over Copper
Number of Positions
15
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Compatible Shell Size
A
Features
Mating Screws 4-40
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos