A-TB750-VJ14V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol Anytek
Image for A-TB750-VJ14V is not available
A-TB750-VJ14V
DigiKey Part Number
A-TB750-VJ14V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB750-VJ14V
Description
TERM BLK 14POS TOP ENT 7.5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.295" (7.50mm) Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB750-VJ14V Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
14
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.295" (7.50mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Vertical with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
20 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V