A-TB508-VJ03H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Phoenix Contact
In Stock: 2,000
Datasheet
Parametric Equivalent
Phoenix Contact
In Stock: 434
Datasheet
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
Würth Elektronik
In Stock: 37
PTR Hartmann
In Stock: 290
Amphenol PCD Shenzhen
Amphenol PCD Shenzhen
On Shore Technology Inc.
On Shore Technology Inc.
Amphenol Anytek
Image for A-TB508-VJ03H is not available
A-TB508-VJ03H
DigiKey Part Number
A-TB508-VJ03H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-VJ03H
Description
TERM BLK 3P SIDE ENT 5.08MM PCB
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
3
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.200" (5.08mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
20 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V