A-TB508-OQ20CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
WEC
In Stock: 225
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Molex
In Stock: 0
Image for A-TB508-OQ20CV is not available
A-TB508-OQ20CV
DigiKey Part Number
A-TB508-OQ20CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-OQ20CV
Description
TERM BLOCK HDR 20POS 5.08MM
Detailed Description
20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB508-OQ20CV Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
20
Positions Per Level
20
Contact Material
Brass
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)