A-TB508-OQ15CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
WEC
In Stock: 220
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Molex
In Stock: 450
In Stock: 0
In Stock: 446
In Stock: 600
In Stock: 548
Image for A-TB508-OQ15CV is not available
A-TB508-OQ15CV
DigiKey Part Number
A-TB508-OQ15CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-OQ15CV
Description
TERM BLOCK HDR 15POS 5.08MM
Detailed Description
15 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB508-OQ15CV Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
15
Positions Per Level
15
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)