A-TB508-OQ13CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 411
In Stock: 64
TE Connectivity AMP Connectors
Phoenix Contact
Image for A-TB508-OQ13CV is not available
A-TB508-OQ13CV
DigiKey Part Number
A-TB508-OQ13CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-OQ13CV
Description
TERM BLOCK HDR 13POS 5.08MM
Detailed Description
13 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB508-OQ13CV Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
13
Positions Per Level
13
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)