A-TB508-OQ12CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
Similar
Molex
In Stock: 710
Datasheet
In Stock: 0
WEC
In Stock: 600
In Stock: 163
TE Connectivity AMP Connectors
Image for A-TB508-OQ12CV is not available
A-TB508-OQ12CV
DigiKey Part Number
A-TB508-OQ12CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-OQ12CV
Description
TERM BLOCK HDR 12POS 5.08MM
Detailed Description
12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB508-OQ12CV Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
12
Positions Per Level
12
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)