A-TB508-OQ10CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 201
In Stock: 101
WEC
In Stock: 714
In Stock: 720
In Stock: 495
Image for A-TB508-OQ10CV is not available
A-TB508-OQ10CV
DigiKey Part Number
A-TB508-OQ10CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-OQ10CV
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 5.08MM
Detailed Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB508-OQ10CV Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
10
Positions Per Level
10
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)