A-TB500-VJ17H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol Anytek
Amphenol Anytek
Image for A-TB500-VJ17H is not available
A-TB500-VJ17H
DigiKey Part Number
A-TB500-VJ17H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-VJ17H
Description
TERM BLK 17P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-VJ17H Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
17
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.197" (5.00mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
20 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V