A-TB500-OQ21CH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Phoenix Contact
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
On Shore Technology Inc.
On Shore Technology Inc.
Image for A-TB500-OQ21CH is not available
A-TB500-OQ21CH
DigiKey Part Number
A-TB500-OQ21CH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-OQ21CH
Description
TERM BLOCK HDR 21POS 5MM
Detailed Description
21 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-OQ21CH Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
21
Positions Per Level
21
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.335" (8.51mm)