A-TB500-OQ03CH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 8,473
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 2,117
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
WEC
In Stock: 600
In Stock: 587
In Stock: 40
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 98
Amphenol Anytek
Amphenol Anytek
World Micro Inc
In Stock: 375
Image for A-TB500-OQ03CH is not available
A-TB500-OQ03CH
DigiKey Part Number
A-TB500-OQ03CH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-OQ03CH
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 5MM
Detailed Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-OQ03CH Models
Category
Current - UL
20 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
3
Positions Per Level
3
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.335" (8.51mm)