A-TB500-OQ02CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 6,125
Datasheet
In Stock: 576
Image for A-TB500-OQ02CV is not available
A-TB500-OQ02CV
DigiKey Part Number
A-TB500-OQ02CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-OQ02CV
Description
TERM BLOCK HDR 2POS 5MM
Detailed Description
2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-OQ02CV Models
Category
Current - UL
20 A
Manufacturer
Assmann WSW Components
Voltage - UL
300 V
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
2
Contact Material
Copper
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)