A-TB500-HX03H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for A-TB500-HX03H is not available
A-TB500-HX03H
DigiKey Part Number
A-TB500-HX03H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-HX03H
Description
TERM BLK 3POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
A-TB500-HX03H Models
Category
Wire Gauge
16-26 AWG
Manufacturer
Assmann WSW Components
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screwless - Push Button Clamp
Packaging
Bulk
Features
Interlocking (Side)
Part Status
Active
Color
Gray
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
3
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
6 A
Base Product Number
Voltage
300 V