A-TB350-OQ18CV is available for purchase but is not normally stocked.
Amphenol Anytek
Image for A-TB350-OQ18CV is not available
A-TB350-OQ18CV
DigiKey Part Number
A-TB350-OQ18CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB350-OQ18CV
Description
TERM BLOCK HDR 18POS 3.50MM
Detailed Description
18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB350-OQ18CV Models
Category
Current - UL
10 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
18
Positions Per Level
18
Pitch
0.138" (3.50mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.362" (9.20mm)