A-TB350-OQ04CH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
On Shore Technology Inc.
In Stock: 2,766
Datasheet
Image for A-TB350-OQ04CH is not available
A-TB350-OQ04CH
DigiKey Part Number
A-TB350-OQ04CH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB350-OQ04CH
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
A-TB350-OQ04CH Models
Category
Current - UL
10 A
Manufacturer
Assmann WSW Components
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
4
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
4
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.138" (3.50mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.276" (7.00mm)