A-BL254-EG-Z11D
DigiKey Part Number
123-A-BL254-EG-Z11D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-BL254-EG-Z11D
Description
PIN- & FEMALE HEADER FEMALE THR
Detailed Description
11 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A-BL254-EG-Z11D Models
Category
Termination
Packaging
Tray
Insulation Height
0.335" (8.50mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact