A-BL254-EG-Z05MP1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Image for A-BL254-EG-Z05MP1 is not available
A-BL254-EG-Z05MP1
DigiKey Part Number
123-A-BL254-EG-Z05MP1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-BL254-EG-Z05MP1
Detailed Description
5 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin
EDA/CAD Models
A-BL254-EG-Z05MP1 Models
Category
Termination
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Board to Board
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A per Contact